NIKO ako ho Poznáme – Nepoznáme

Inteligentná elektroinštalácia Nikobus

To čo nám dnes pripadá ako samozrejmosť a bežná prax sa mi  v roku 2003,keď som sa prvýkrát  stretol s informáciami o možnosti ovládania osvetlenia na diaľku,možnosti stmievania,časového vypnutia,možnosti vytvárania scén z jednotlivých okruhov osvetlenia,pripadalo mi to ako neskutočné ako z rozprávky.To bol prvy kontakt s f.NIKO.

V roku 2003 a 2004 som sa podieľal na  realizácii,projektovaní a programovaní osvetlenia prerábaného objektu v mestečku Šamorín – Čilistov  „ Hotel KORMORÁN “

Montáž systému „Nikobus“ v tom čase jednej z najmodernejších a prvých inteligentných inštalácií na Slovenskom trhu.

Nikobus je domáci automatizačný systém od Niko. Nikobus však nie len domáca automatizácia. Je to spôsob života. Pohodlného života. Domáca automatizácia vám zjednodušuje život a prináša so sebou väčšie pohodlie. Jednoduchým stlačením tlačidla rozsvietite svetlá, v pozadí začne hrať jemná hudba, alebo sa miestnosť ohreje na príjemnú teplotu. Alebo práve naopak, keď opúšťate dom, všetky dvere sa zamknú a svetlá pozhasínajú. A tak nemusíte plytvať energiou na tú jednu lampu, ktorú ste zabudli vypnúť.

Okrem väčšieho pohodlia vám Nikobus poskytne aj pocit bezpečnosti. Už ste sa niekedy prebudili uprostred noci, pretože ste počuli podozrivé zvuky? S jedným stlačením tiesňového tlačidla vedľa vašej postele sa rozsvietia záhradné svetlá. A ak detektor pohybu zachytí votrelca, všetky svetlá v dome sa okamžite zapnú.

Nikobus je jednoduchý systém. Jeho prevádzka je riadená pomocou tlačidiel, dotykovej obrazovky alebo diaľkovými ovládačmi. Najväčšou výhodou je, že váš domov sa dá prispôsobiť meniacim sa potrebám jeho obyvateľov.

Bude sa detská izba meniť na kanceláriu? Ak áno, potom sa zmení poloha bodových svetiel a funkcie niektorých tlačidiel sa musia prispôsobiť tak, aby mohli plniť nové funkcie. Aby ste tak spravili, nemusíte meniť vedenie. Len preprogramovať a ste pripravení ísť. Stačí jednoducho priradiť tlačidlám inú funkciu.

Ovládanie osvetlenia

Osvetlenie je viac než len zapínanie a vypínanie svetiel. Ovládanie osvetlenia umožňuje používať ideálne množstvo svetla v každej miestnosti. Ovládanie osvetlenia, ktoré ľahko zvládnu aj deti, vytvára príjemné svetlo, znamená lepšiu ergonómiu a vyššiu bezpečnosť… Okrem toho pomáha ovládanie osvetlenia aj znižovať spotrebu energie. Niko ponúka riešenia ovládania osvetlenia pre rodinné domy, ale aj pre väčšie komplexy (napr. kancelárie, školy, posluchárne a pod.).

Ovládanie Nikobusu

Funkcie Nikobusu sa ovládajú veľmi jednoducho – pomocou tlačidiel, dotykových obrazoviek alebo diaľkovými ovládačmi. Tlačidlá Nikobusu sú k dispozícii vo vyhotoveniach s 2, 4 alebo 8 ovládacími bodmi vo všetkých dizajnoch Niko. Pohodlný dotykový displej sa používa ako centrálny ovládací panel, z ktorého môžete ovládať celý svoj domov.

Moduly Nikobus

Pre ovládanie osvetlenia a roliet budete potrebovať moduly Nikobus v rozvádzači. Extra funkcie, ako je kalendár alebo logický modul, sú tiež umiestnené v rozvádzači.

Moduly Nikobus

Pre ovládanie osvetlenia a roliet budete potrebovať moduly Nikobus v rozvádzači. Extra funkcie, ako je kalendár alebo logický modul, sú tiež umiestnené v rozvádzači.

Softvér

Softvér Nikobus je štruktúrovaný užívateľsky príjemným a intuitívnym spôsobom. Pri programovaní nie je možné pomýliť sa. Programovacia zostava vám počas inštalácie ponúka praktickú dokumentáciu.

Nikobus, inteligentná elektroinštalácia od Niko ovláda osvetlenie, žalúzie, kúrenie, zvuk, atď., má už verziu 3.2.3. Softvér Nikobus je štruktúrovaný užívateľsky príjemným a intuitívnym spôsobom. Nie je možné, aby pri programovaní došlo k chybám. Softvér je usporiadaný vhodným spôsobom, a preto sa ľahko používa. Kopírovanie funkčných klávesov zaisťuje maximálne pohodlie pri programovaní. Ďalším tromfom je programovanie pre modul spätnej väzby a dotykovú obrazovku. Možnosť tlače vám poskytne jasnú dokumentáciu počas inštalácie Nikobus